Je pro Vás whippet ten správný pes?
Následující řádky Vám snad pomohou v rozhodnutí, zda-li je whippet právě pes pro Vás nebo jestli raději zvolíte jiné plemeno. Jako u všech plemen i u whippeta najdeme pozitiva i negativa, kladné stránky však zcela určitě převažují a nakonec snad dojdete k závěru, že whippet je pes pro široké spektrum potencionálních majitelů.
Historie tohoto plemene není úplně jasná. Existuje teorie, že whippet je staré plemeno, které existovalo ve starém Římě a Egyptě a možná o mnoho dříve. Je zde řada nalezených kreseb, maleb, sošek z nichž by se dalo odvozovat , že už tehdy existovala tato „malá forma greyhounda“.
Pravděpodobněji však whippet vznikl v severní Anglii někdy v 18. nebo 19. století. V té době docházelo ke křížení greyhounda, zřejmě s některými plemeny teriérů, a výsledkem je energický, silný , sportovní chrt – whippet. Stal se pro mnoho méně majetných lidí levnější variantou dostihového, coursingového greyhounda. Tehdy byl také whippet označován jako „ greyhound chudých lidí“ nebo také „snapdog“. Od počátku byl whippet stvořen a určen k běhu a lovu , zároveň však plnil roli společníka. Oblíbenou zábavou byly tehdy tzv.coursingy , ve kterých whippeti lovili králíky a kdo jich ulovil v daném prostoru nejvíc , vyhrál. Mnohdy se místo králíků lovily krysy a potkani. Sportovních vlastností využívali majitelé samozřejmě v dostizích. Typická dostihová vzdálenost tehdejších rovinných dostihů byla asi 200m.
Registrovaným plemenem se stal whippet v Anglii v roce 1891. Z tohoto standardu pak vychází ,u nás rozšířený, FCI standard.
Whippet je středně velké plemeno, jedno ze tří plemen, které typově vycházejí z greyhounda. Nejmenším z této skupiny je italský chrtík, střední velikost představuje whippet a největším je greyhound. Výška a váha je v rozsahu cca 45 –55cm a 10 –18kg , záleží na zemi původu – kontinent, Amerika , Anglie a dnes také na zaměření chovu - dostihový, výstavní apod. Srst je krátká , dobře udržovatelná. Barva může být jakákoliv, včetně kombinací.
Whippet je pes určený především k držení a ustájení v domě, bytě. Je nenáročný na prostor. Vyžaduje teplo, sucho a rovněž ocení „své“ místo. Také vzhledem k tomu, že má jen minimální podkožní vrstvu tuku ,nehodí se k ustájení venku, i když se rozhodně nedá říct, že by to byl pes choulostivý. Je-li v pohybu, nevadí mu zima nebo déšť, je li však v klidu, je vhodné pro nepříznivé počasí používat „psí kabát“. Není to jen fráze, ale je skutečně ideálním psem do bytu.
Whippet je velice důvěřivý pes. Neznámý člověk se celkem lehce stane jeho kamarádem. Není to tedy „ten pravý hlídací pes“. Celkově se dá říct, že není uštěkaný. Nejčastěji se tak projevuje , když zjistí, že si štěkáním něco vynutí.
Whippet je bezproblémový ve vztahu k dětem. Z tohoto hlediska je jistě dobrou volbou. Zde však obecně platí, že příliš malé dítě zásadně nenecháváme se psem samotné a to s ohledem na bezpečnost obou.
Whippet je plemeno zrozené k běhu. Přirozený je pro něj lovecký instinkt a jen zřídkakdy jej postrádá. Bývá vždy připraven pronásledovat „kořist“. Je třeba si uvědomit, že může neočekávaně nastat situace - kočka, zajíc a nebo třeba jen kus papíru v pohybu a whippeta neodvoláte. Na vodítko rozhodně patří na ulici ,ve městě , při nastupování a vystupování z auta, vycházení z domu apod. Rozhodně se nevyplácí lovecký instinkt podceňovat . Platí to, že můžete 99krát udělat stejnou věc bez vodítka a posté o svého kamaráda můžete přijít.
Whippet se naučí běžné domácí návyky lehce. Stejně tak se naučí běžnou poslušnost. K tomu není třeba žádný speciální výcvik . Tím whippetovi příliš radosti neuděláte. Whippet je velmi inteligentní a rád se naučí vše, co je pro něj zároveň i hrou. Jeho „parketou“ jsou dostihy, ale i agility , flyball. Je neúnavným společníkem majitele při vycházkách, turistice, kondičním běhu apod. Pohyb mu dělá radost a tak by jej měl mít v některé z forem dostatek.
Whippet je jedno z nejzdravějších plemen. Žádný vážný genetický problém prakticky neexistuje. Utrpí –li whippet nějaké zranění , zjistíte, že je to pes mimořádně „tvrdý“ , snese bolest , případný veterinární zákrok , léčení nesrovnatelně lépe , než většina ostatních plemen. Je však např.velice citlivý na anestezii a i některé medikamenty. Proto se vždy raději dotažte veterináře , jestli si je toho vědom. Zrovna tak mějte na paměti, že whippet má mimořádně velké a silné srdce a s tím souvisí specifický srdeční rytmus a ozvy. Často uslyšíte od veterináře, že má Váš pes „srdeční vadu“. Většinou se jedná jen o jeho neznalost. Whippet má velice jemnou kůži a také hodně napnutou. Nevýhodu to má v tom, že tam kde se u jiných plemen vytvoří poraněním jen malá „díra“ u whippeta se může stát, že je rána rozsáhlejší, zejména stane- li se úraz při rychlém pohybu. Nevyplatí se rovněž podceňovat výběr terénu , na kterém se pes , zvláště v běhu pohybuje. Nejnáchylněší ke zranění jsou prsty. Např. každá distorze kloubu se jen problematicky léčí , často se pak může opakovat a pro běh (nejen na dráze) je to pak pro psa handicap.
Whippet udělá s radostí vše , pro své i majitelovo potěšení. Nevynechá jedinou příležitost ke hře , ale také k tomu, aby doma něco „ukradl“. Je to sportovec s bezmeznou energií. Je to pes přímý , bez falše, poslušný, rychle se učí, čistotný, ve žrádle není vybíravý. Je to elegantní , společenský pes, velmi oddaný svému pánovi . Whippet Vás prostě nemůže zklamat.
© Ivo Widziolek